صفحه اصلی تماس با ما پرسش و پاسخ امروز ۱۸ تیر ۱۳۹۹ فارسی English
خاک سیاه بر سر کشاورزی!

‌گردوغبار در تعریف به ذرات بسیار کوچک و سبک با قطر کمتر از پنج میکرون گفته می‌شود که در اثر فرسایش بادی و بیابان‌زایی با ابزاری به نام باد تا مسافت بسیار طولانی جابجا شده و منتقل خواهند شد.
ریزگرد نیز توده‌ای از ذرات جامد ریز غبار و گاه دود و... است که در جو پخش شده و دید افقی را محدود می‌کند و برای بیماران تنفسی بسیار زیان‌آور است.
از سال ۱۳۸۰ پدیده‌ای بنام گردوغبار در استان خوزستان پدیدار و از سال ۸۵ گرد و غبار در این استان ماندگار شد.
به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، پدیده ریزگردها منشاء داخلی و خارجی دارد و در سال‌های اخیر ۲۱ استان کشور را درگیر و مبتلا کرده است، البته این پدیده در استان‌های غربی و جنوبی غربی خیلی شدید است به طوری که اثرات مخربی در حوزه‌های مختلف بویژه کشاورزی برجای گذاشته است.
در همین رابطه یک کارشناس ارشد کشاورزی در گفت‌وگو با ایسنا، ‌به اثرات مخرب این پدیده در حوزه کشاورزی پرداخت و گفت: مطابق بررسی‌های صورت گرفته این ریزگردها بر روی عملکرد محصول تولیدی اثرات کاهشی داشته و با نشستن بر روی بر‌‌گ‌های گیاهان و درختان سازوکار فتوسنتز و تولید ماده گیاهی از زیست توده‌ها را مختل می‌کنند، همچنین بدلیل ممانعت از پرواز و شهدآوری زنبورهای عسل، میزان تولید عسل نیز کاهش می‌یابد.
حسین رفیعی در خصوص تاثیر گرد و غبار نیز گفت: گردوغبار به صورت لایه‌ای بر روی برگ‌ها و جوانه‌های در حال رشد قرار گرفته و به علت پوشاندن سطح برگ‌ها و جوانه‌های در حال رشد، باعث کاهش ظرفیت فتوسنتزی گیاه می‌شود.
وی با اشاره به اینکه گیاهان زراعی و باغی برای انجام فرآیند فتوسنتز به تبادلات گازی شامل اکسیژن، بخار آب و دی‌اکسید کربن که از طریق روزنه‌ها صورت می‌گیرد نیاز دارند، افزود: لذا هرگونه اختلال در مسیر روزنه‌ها باعث کند شدن فرآیند فتوسنتز شده و وجود گردوغبار با ایجاد اختلال در روند طبیعی تبادلات گازی و دریافت نور باعث کاهش عملکرد گیاهان زراعی و باغی می‌شود.

گرد و غبار زمانبندی عملیات کشاورزی را برهم می زند
به گفته این کارشناس ارشد کشاورزی بروز این پدیده کشاورزان را از انجام به موقع عملیات کشاورزی مانند سمپاشی، آبیاری و... باز می‌دارد. وقوع گردوخاک روی میزان نیاز آبی محصولات و میزان تبخیر و تعرق گیاهان تاثیر می‌گذارد. هنگامی که خاک به ضخامت ۲-۱ میلی‌متر بر سطح برگ یا ساقه گیاه می‌نشیند جذب نور و فتوسنتز گیاه را مختل می‌کند.
او بیان کرد: گردوخاک موجود منشاء بسیاری از بیماری‌ها و ویروس‌های مختلف است که توسط آبیاری یا جذب سطحی در ریشه، ساقه و برگ گیاهان منتقل می‌شود.
وی افزود: وقتی گردوخاک بر سطح سبز گیاه (برگ‌ها و ساقه‌ها و ...) می‌نشیند و کشاورز گیاه را سمپاشی می‌کند، سمی که به حالت مایع یا پودر است فقط باعث پاک‌شدن گرد و خاک از روی سطح گیاه می‌شود و در این شرایط اثر سم مصرفی بر روی محصول از بین می‌رود و دیگر اثری بر آن نخواهد گذاشت.
https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRqPuPXAGjuLGAajWoO4WLrAliMgRnrl_eY8DmpeaFUjmyySV8C https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSUM2cdElMerW_hBUI_JQe89sPrUPQ-iAv8MCCg2KWXS4BCwFgb

توقف رشد و اختلال در تبادلات گازی
رفیعی خاطرنشان‌کرد: مشاهدات مزرعه‌ای نشانگر آن است که در اثر اختلال در تبادلات گازی و جذب نور یک نوع توقف رشد در گیاهان زراعی بوجود می‌آید که از دو طریق باعث کاهش عملکرد خواهد شد.
وی ادامه داد: اولا کاهش بیوماس (زیست توده) محصول که عملکرد رابطه دارد و دیگری در اثر کاهش فعالیت‌های حیاتی، احتمالا سرعت حرکت شیره گیاهی کاهش یافته که در نتیجه باعث کاهش قدرت دفاعی گیاه در برابر آفات و بیماری‌ها می‌شود.

تداوم اثرات مخرب پدیده‌های گرد و غبار تا فاصله چند صد کیلومتری
رفیعی با تاکید بر اینکه اثرات پدیده‌های گرد و غبار ممکن است تا فاصله چند صد کیلومتری از منبع اصلی تداوم داشته و باعث بروز اثرات نامطلوب زیست محیطی و بروز خسارات فراوان در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی شود، تصریح کرد: پدیده گردوغبار در چند سال اخیر بخش‌های وسیعی از کشور ما را تحت تاثیر قرار داده است و در پاره‌ای از مواد منجر به مختل شدن کلیه فعالیت‌های ساکنان شهرهای جنوبی و غربی کشور شده است.
وی افزود: با توجه به اثرات این پدیده بر روی کاهش عملکرد محصولات زراعی و باغی به کشاورزان توصیه می‌شود با توسعه سیستم آبیاری تحت فشار بارانی بویژه در محصولات زراعی و حتی در صورت امکان شستشوی سطح برگ گیاهان در مناطقی که میزان گرد و غبار بیشتر است با استفاده از مخزن‌های محلول پاشی انجام شود که به ازای هر لیتر آب یک چهارم لیتر مایع ظرفشویی به مخازن مربوط اضافه می‌شود تا باعث کاهش عوارض ریزگردها ‌شود.
این کارشناس ارشد کشاورزی در ادامه به خسارت بخش کشاورزی بیشتر اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تولید محصولات کشاورزی یکی از عوامل بسیار وابسته به شرایط آب و هوایی است لذا اقلیم بیانگر متوسط دراز مدت پارامتراهای هواشناسی مانند دما، رطوبت، بارندگی، نور، باد و طوفان‌های غبار است که پدیده‌ای ناپایدار بوده و هر ساله ثبات و پایداری عملکرد گیاهان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

ريزگردهای نمكي و اختلال در چرخه تنوع زيستي سوغات کویر میقان
در همین رابطه رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به بروز این مشکل در سطح استان گفت: حوضه آبخيز كوير ميقان به مساحت تقريبي ۵۵۴ هزار هکتار در ناحيه مرکزي استان مرکزي قرار گرفته و قسمت‌هایي از شهرستان‌هاي اراک، فراهان، آشتيان و تفرش را در بر گرفته است.
حمید‌رضا دری ادامه داد: كفه نمكي كوير ميقان با وسعتي حدود ۱۱۰ كيلومتر مربع در پائين­ترين قسمت حوضه قرار گرفته و ۱۶۵۳ متر از سطح دريا ارتفاع دارد. نامناسب بودن الگوي كشت در اراضی اطراف تالاب و وجود چاه‌هاي متعدد مجاز و غيرمجاز در اين ناحيه باعث شده در ۳۰ سال گذشته سطح آب زيرزميني اين منطقه بيش از ۱۳ درصد افت پيدا كند كه تاثير مستقيم آن تشکیل ريزگردهای نمكي و اختلال در چرخه تنوع زيستي است.
وی با اشاره به اینکه بر اساس مطالعات صورت گرفته ۷۰ درصد آلایندگی‌های اراک محلی و از چشمه‌های گردوغبار و نمک تالاب کویری میقان بوده و حدود ۳۰ درصد آن ریزگردهای وارداتی است، تصریح کرد: غبار ناشي از كوير ميقان مي‌تواند بسيار خطرناك و تهديد جدي براي مردم منطقه باشد که خطرات آن از ريزگردهاي خارجی بيشتر است، زيرا ريزگردهاي محلي (كوير ميقان) همراه با سولفات سديم هستند كه براي سلامتي مردم بسیار مضر است.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQAWq8I7zDJo6XWvWzP4UxynQbsPVr6jaNfgeyfqbNSkljIHut_iw https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRHip--bG4N85mxjSfBYgZVsvMAx1Qof8uVpSrX9ivODZFm9gg3qw

ريزگردهای سولفات سدیمی خطرناک‌تر از آلودگي‌هاي صنعتي
به گفته دری، اين ريزگردها از آلودگي‌هاي صنعتي شهرها نيز خطرناك‌تر هستند زيرا آلودگي‌هاي صنايع معمولا در محدوده شهرها و كارخانجات گسترش دارند، اما آلودگي ريزگردها در كل منطقه (شهر، روستا، دشت، كوه و...) پخش مي شوند.
وی در ادامه به اثرات گرد و غبار اشاره کرد و با تاکید بر اینکه این تاثیرات بر روي گياهان باغي بيشتر از زراعی است، افزود: کاهش سطح تولید، اختلال در رشد، كاهش اندازه و سطح قند ميوه‌ها، شيوع بيماري‌ها و آفات، كاهش اثر آفت‌كش‌ها در اثر نفوذ كمتر و آسیب‌های فیزیکی از جمله مهمترین اثرات گردوغبار است که توسط کارشناسان اعلام شده است.
این مقام مسئول در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان مرکزی در ادامه با اشاره به اینکه اثرات گرد و غبار تنها محدود به يك دوره كوتاه‌مدت وقوع اين پديده نيست و بسته به شرايط توليد، اقليم و زمان وقوع، شدت اثرات متغير است، اظهار کرد: بعضی مواقع این پدیده در اواخر بهار و مصادف با اوج فتوسنتز و مرحله رشد فعال گياهان صورت می گیرد.
به گفته وی، آبياري باراني با شستن گرد و غبار مي‌تواند در رفع اختلالات فتوسنتزي تا حدي مؤثر باشد، اما در محصولاتي كه به ساير روش‌ها آبياري مي‌شوند اثرات گرد و غبار حتي بعد از پايان يافتن اين پديده باقي خواهد ماند.

آماری از خسارات در دست نیست/زنبورها هم گیج می‌شوند
وی در خصوص میزان خسارتی که تحت تاثیر گردوغبار بر روی گیاهان و درختان ایجاد می شود، گفت: تاكنون محاسبه دقيق درصد خسارات وارده ناشي از گرد و غبار به محصولات كشاورزي در قالب طرح‌هاي تحقيقاتي صورت نگرفته است، اما در عین حال این مرکز آمادگی خود برای انجام کارهای تحقیقاتی در این خصوص با تامین اعتبارات لازم را اعلام می‌دارد.
به گفته دری، بنا بر اعلام کارشناسان براساس مشاهدات مزرعه‌‌اي ميزان خسارت اين آلاينده‌ها در شرايط فعلي بر روي گياهان زراعي يكساله بين ۱۵ تا ۲۰ درصد و بر روي درختان ميوه كاهش باردهي حداقل تا سطح ۲۵ درصد قابل پیش بینی است که البته بسته به نوع میوه و محصول تولیدی متفاوت است.
وی گفت: مشخص شده است که گردوغبار اثرات مخربی بر باغات، زراعت، صیفی کاری‌ها، زنبورداری‌ها و پرورش گل و گیاه دارد. مثلا در رخدادهای گرد و غبار زنبور عسل بجای گرده گل، گرد و غبار ناشی از این پدیده را جمع آوری می‌کند.
به گزارش ایسنا؛ به نظر می‌رسد از مجموع مواردی که در این گزارش مطرح شد برای مقابله با این پدیده راهکارهایی را می توان اتخاذ کرد. ایجاد و حفظ پوشش گیاهی گیاهان سازگار با شرایط منطقه‌ها در مناطق بیابانی و نیمه‌بیابانی و افزایش دفاع اکولوژیکی مانند کمربندهای فضای سبز اولین راهکار عملی است.
از طرفی حفظ تعادل دام در مناطق چرا و محافظت چراگاه‌ها در مقابل چرای نامحدود، احداث بادشکن و نهال‌کاری جهت حفاظت از مزارع و باغات، استفاده از پوشش‌هایی مانند مالچ‌های گیاهی برای تثبیت شن‌های روان ضروری است و این پوشش‌ها شامل برگ گیاهان، کاه، خاک اره، لیگنین، کودهای گیاهی و ... است.
منبع خبر: خبرگزاری ایانا
قزوین - کیلومتر 6 جاده قدیم تهران - روبروی انبار شرکت نفت
اخبار سایت

احتمال حمله ملخ در شش استان كشور

اجرايي شدن نظام نامه سيستم مديريت ايمني (SMS) Safty Managment System در فرودگاه قزوين

اتمام عمليات خط كشي باند، تاكسي وي و رمپ فرودگاه

بومي سازي فيلتر هواپيماي درومادر با همكاري مشترك سازمان هواپيمائي كشور و صنايع داخلي در سال اقتصاد مقاومتي

بالگرد دائمی هلال‌احمر در قزوین مستقر شد

نشست مدير عامل با مديران مجمع نظام صنفي كشاورزي کشور

خبرگزاري ايانا: استقرار دائمي هواپيماي اطفاء حريق در استان فارس

پرواز اولین هواپیمای فوق سبک با موتور انژکتور نصب شده در کشور

مدیرعامل شرکت هواپیمایی خدمات ویژه به ایانا خبر داد: وجود پایگاه هواپیماهای خدمات ویژه در استان‌های فارس، خوزستان و گرگان

مدير حفظ نباتات سازمان جهادكشاورزي استان ايلام: مبارزه هوايي و زميني با سن گندم در بيش از 10 هزار هكتار از مزارع اين استان

خبرگزاري ايانا: اخبار عملياتي سال جديد يگان هوايي خدمات ويژه در مصاحبه با مدير عامل

درج اخبار عملياتي شركت هواپيمايي خدمات ويژه در خبرگزاري فارس

برنامه نوسازي ناوگان هوايي شركت هواپيمايي خدمات ويژه

دريافت گواهينامه تعمير و نگهداري از سازمان هواپيمايي كشوري

افتتاح DATA CENTER شركت هواپيمايي خدمات ويژه

ارتقاء مدت اعتبار مجوز پروازي شركت هواپيمائي خدمات ويژه