صفحه اصلی تماس با ما پرسش و پاسخ امروز ۱ آبان ۱۳۹۸ فارسی English
درج اخبار عملياتي شركت هواپيمايي خدمات ويژه در خبرگزاري فارس

خبرگزاري فارس در صفحه اقتصادي و بخش كشاورزي و امور دام سايت خود، خبر مربوط به عمليات اخير ناوگان اطفاء حريق شركت مستقر در استان گلستان را پوشش داده است:


گروه اقتصادی / حوزه کشاورزی و امور دام
94/12/8

استقرار ناوگان هوایی اطفاء حریق جنگل ها در استان گلستان

شرکت هواپیمایی خدمات ویژه از استقرار ناوگان هوایی اطفاء حریق در جنگل های استان گلستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از شرکت هواپیمایی خدمات ویژه، سابقه استفاده از هواپیما برای انجام عملیات هوایی مقابله با آفات نباتی در دنیا تقریبا به 90 سال پیش باز می گردد.

سرعت، دقت، سهولت، مساحت تحت پوشش، و عدم تخریب مزارع و محصولات کشت شده از مزیت های برتر و بی رقیب انجام عملیات هوایی نسبت به عملیات زمینی حتی توسط پیشرفته ترین ماشین آلات کشاورزی است.

مدیرعامل شرکت هواپیمایی خدمات ویژه بیان داشت: مبارزه هوایی با آفات نباتی در ایران از سال 1317آغاز شد که طی آن برای مقابله با طغیان ملخ مراکشی در مناطق دشت گرگان و دشت مغان از چندین فروند هواپیمای خارجی استفاده شد.

درسال 1330، دولت وقت با خرید دوازده فروند هواپیمای سم پاشی، گردان مبارزه با آفات را راه اندازی کرد. تا قبل از سال 1337 ، عملیات مبارزه هوایی با آفات نباتی توسط نیروی هوایی انجام می گرفت، اما از این سال به بعد گردان هوایی مبارزه با آفات به وزارت کشاورزی منتقل گردید و ناوگان هواپیمایی همراه با کادر عملیاتی آن زیر نظر اداره کل دفع آفات نباتی در این وزارتخانه قرار گرفتند. در سال 1344 ، گردان سم پاشی هوایی به نام واحد سم پاشی هوایی تغییر نام داد و به قزوین انتقال یافت.

وزارت کشاورزی به تدریج اقدام به خرید هواپیماهای بیشتری کرد و هم زمان به تربیت خلبان و کادر متخصص تعمیر و نگهداری هواپیما اقدام نمود. در سال 1354 ، با پیشنهاد وزیر وقت کشاورزی و منابع طبیعی، مقدمات تشکیل شرکت هواپیمایی خدمات ویژه فراهم شد و در شهریور همان سال به ثبت رسید.

پایگاه و فرودگاه اصلی شرکت هواپیمایی خدمات ویژه در قزوین قرار داشته و علاوه بر قزوین در شهرهای گرگان، دزفول، و شیراز نیز پایگاه اصلی و فرودگاه دارد. این شرکت از معدود شرکت های هواپیمایی کشور است که هم مالک فرودگاه بوده و هم صاحب هواپیماهای عملیاتی چند منظوره در ناوگان هوایی خود است.

داشتن قریب به 400 باند آسفالت و خاکی در اقصی نقاط کشور نشان دهنده اهمیت، جایگاه، و گستره عظیم عملیاتی شرکت هواپیمایی خدمات ویژه است. این شرکت با امکانات گفته شده نه تنها در کشور که در سطح منطقه نیز بی نظیر است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز موقعیت خود را در وزارت جهاد کشاورزی حفظ کرد، اما طی چهار سال گذشته و به دنبال اجرای اصل 44 قانون اساسی، به شهرداری قزوین واگذار شد که خوشبختانه با اعلام نیاز و پیگیری جدی وزارت جهاد کشاورزی به خدمات هوایی ارائه شده توسط شرکت، شورای عالی واگذاری پس از بررسی به این نتیجه رسید که شرکت هواپیمایی خدمات ویژه از پشتیبانی کنندگان اصلی بخش تولید است و باید به عنوان شرکتی حاکمیتی در گروه سه قرار گرفته و فروش یا واگذاری آن منتفی شود. بنابراین، براساس مصوبه هیئت وزیران در اسفند ماه سال گذشته ، شرکت از وضعیت خصوصی سازی خارج شده و مجددا به وزارت جهاد کشاورزی برگشت.

شرکت هواپیمایی خدمات ویژه، در همین زمان کوتاه پس از لغو واگذاری، به دلیل اهمیت عملیاتی بودن و جایگاه مناسب آن در میان شرکت های هواپیمایی، موفق به اخذ گواهینامه تعمیر و نگهداری هواپیما از سازمان هواپیمایی کشور به عنوان پنجمین شرکت هواپیمایی شده است و همچنین توانسته اعتبار مجوز پرواز ناوگان خود را از شش ماه به یک سال ارتقاء دهد.

ناوگان هوایی این شرکت در حال حاضر متشکل از بیست و هفت فروند هواپیمای عملیاتی و آموزشی " درامادر" و " تراش کماندر" است که این هواپیماها چند منظوره هستند و بر خلاف تصور عمومی، فقط برای سم پاشی هوایی مورد استفاده قرار نمی گیرند، بلکه دامنه کاربردی آنها شامل کود پاشی (جامد و مایع) ، بذرپاشی، اطفاء حریق جنگل ها، گشت زنی، پایش هوایی مراتع و جنگل ها، و بسیاری دیگر می باشد.

از جمله فعالیت های عملیاتی انجام شده توسط این هواپیماها در سال های اخیر، پاشش خاک رس در سواحل استانهای جنوب کشور برای مقابله با پدیده مخرب" کشند قرمز" بوده است.

عملیات محلول پاشی و کود پاشی هوایی، از دیگر فعالیت های عملیاتی شرکت در استان های خوزستان، گلستان، و مازندران است که از چندی قبل درسطح وسیعی از مزارع و باغات مناطق نام برده آغاز شده و همچنان ادامه دارد. استقرار ناوگان هوایی اطفاء حریق جنگل ها در استان گلستان در ماه های اخیر و عملیات موفقیت آمیز اطفاء حریق جنگل های بخش علی آباد گرگان طی هفته های گذشته که مانع از سرایت و گسترش آتش سوزی به جنگل های همجوار شد، بخش دیگری از فعالیت های عملیاتی شرکت می باشد.قزوین - کیلومتر 6 جاده قدیم تهران - روبروی انبار شرکت نفت
اخبار سایت

احتمال حمله ملخ در شش استان كشور

اجرايي شدن نظام نامه سيستم مديريت ايمني (SMS) Safty Managment System در فرودگاه قزوين

اتمام عمليات خط كشي باند، تاكسي وي و رمپ فرودگاه

بومي سازي فيلتر هواپيماي درومادر با همكاري مشترك سازمان هواپيمائي كشور و صنايع داخلي در سال اقتصاد مقاومتي

بالگرد دائمی هلال‌احمر در قزوین مستقر شد

نشست مدير عامل با مديران مجمع نظام صنفي كشاورزي کشور

خبرگزاري ايانا: استقرار دائمي هواپيماي اطفاء حريق در استان فارس

پرواز اولین هواپیمای فوق سبک با موتور انژکتور نصب شده در کشور

مدیرعامل شرکت هواپیمایی خدمات ویژه به ایانا خبر داد: وجود پایگاه هواپیماهای خدمات ویژه در استان‌های فارس، خوزستان و گرگان

مدير حفظ نباتات سازمان جهادكشاورزي استان ايلام: مبارزه هوايي و زميني با سن گندم در بيش از 10 هزار هكتار از مزارع اين استان

خبرگزاري ايانا: اخبار عملياتي سال جديد يگان هوايي خدمات ويژه در مصاحبه با مدير عامل

درج اخبار عملياتي شركت هواپيمايي خدمات ويژه در خبرگزاري فارس

برنامه نوسازي ناوگان هوايي شركت هواپيمايي خدمات ويژه

دريافت گواهينامه تعمير و نگهداري از سازمان هواپيمايي كشوري

افتتاح DATA CENTER شركت هواپيمايي خدمات ويژه

ارتقاء مدت اعتبار مجوز پروازي شركت هواپيمائي خدمات ويژه